Comunitatea tinerilor ortodocşi

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Drumul meu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Elena Addy

Data de înscriere : 20/12/2011

MesajSubiect: Drumul meu   Lun Ian 09, 2012 11:05 am

Fiind fara inspiratie am decis sa respect catusi cu putinta formularul pus de Mihail. Astfel voi raspunde pe rand la intrebari.

1. De cand sunteti crestini?
2.De cand sunteti ortodocsi?
Crestina sunt dintotdeauna. Nu am avut perioade in care sa imi spun "De acum sunt atee" sau "De acum nu mai sunt cresti ortodoxa sunt din secta X". Inca de mica am fost crescuta in aceasta atmosfera, de mica mi-a fost transmisa aceasta religie si pe ea am mers. Niciodata nu l-am renegat pe Dumnezeu dar poate de multe ori nu l-am chemat, sau l-am chemat numai cand aveam nevoie, si cand am facut asta a fost de cele mai multe ori pentru lucruri absurde.

3. Ati avut rataciri de la Dreapta-Credinta? Daca da, care au fost acelea si cum ati revenit?
Nu, nu am avut rataciri dar nu este nici un motiv de... mandrie cu asta penyru ca desi drumul l-am avut in fata, m-am abatut de la el, probabil nu la fel de rau cum au facut altii care... nu stiu au apartinut altei secte, dar nu am ales drumul cel mai scurt si cel indicat. In trecut nu pot sa afirm ca am avut o viata crestina prea activa. Am avut o perioada in care ma rugam in fiecare seara(in clasele a 7 si a 8 si putin la inceputul 9) insa aceste rugaciuni ale mele erau ceva de genul "Doamne ajuta-ma sa trec bine peste tezele unice" sau "Doamne ajuta-ma sa intru la liceu la profilul dorit de mine".

4.De ce sunteti ortodocsi?
Sunt ortodoxa pentru ca asa mi-a fost transmis inca de mic copil, poate ca asa raspundeam acum un an, acum afirm ca sunt ortodoxa pentru ca exista un singur Dumnezeu, o singura Biserica si un singur Adevar care ne conduce pe noi la viata vesnica.

5. Ce intelegeti prin a fi ortodox?
Prin ortodoxie inteleg respectarea poruncilor divine si a doctrinei.

6. Ce reprezinta credinta crestin-ortodoxa pentru voi?
Un mod de mantuiere.

Acum scuzati-m aca am raspuns asa repede la ultimele intrebari, ele puteau raspunse mai pe larg dar acum ma preseaza putin timpul. Probabil o sa revin cu un edit.
Numai bine si Doamne ajuta!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Drumul meu
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tânărul Ortodox :: Sub o singură Cruce :: Drumul spre ortodoxie-
Mergi direct la: