Comunitatea tinerilor ortodocşi

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Rugaciune pentru parintele Duhovnic

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ecaterina

Data de înscriere : 23/03/2012
Localizare : Jud.Timis

MesajSubiect: Rugaciune pentru parintele Duhovnic   Joi Mar 29, 2012 1:48 pm

-a arhimandritului Sofronie Saharov-
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, care pe desfrânata si pe talharul ai primit, primeste si rugaciunea mea pentru robul Tau, duhovnicul meu (numele), ales de Tine sa poarte povara pacatelor mele in fata Ta, asa cum Tu porti povara lumii intregi in fata Tatalui Ceresc. Iarta-i toate greselile lui pentru dragostea si jertfa staruitoare, ca sa pun inceput bun de pocainta eu, oaia cea ratacita. Cerceteaza-l degrab si vezi nevoile lui.
Vindeca-l de toata boala si de intinaciunea trupeasca si sufleteasca, si de slabiciunea firii celei cazute.
Izbaveste-l de toti vrasmasii vazuti si nevazuti, de tot raul si ispitele ce i-au venit pentru pacatele mele.
Sporeste-i intelepciunea, indelunga rabdare, linistea, pacea si multumirea sufleteasca.
Inmulteste-i puterea, sporeste-i blandetea si purtarea de grija, si implineste toate cele de folos lui.
Da-i minte luminata si pricepere sfanta care se pogoara de la Tine, Imparatul Luminii.
Bine sporeste in el, Doamne, si daruieste-l sanatos, indelungat in zile, drept invatand cuvantul Adevarului Tau.
Imparate Ceresc, Mangaietorule, deschide stavila cerului si ploua peste duhovnicul meu belsug de har si bogata mila. Pogoara-te asupra lui, odihneste in el pururea, si revarsa peste el multimea indurarilor Tale.
Maica Domnului, acopera cu atotputernicul tau acoperamant pe robul tau, duhovnicul meu, si roaga-te bunului Dumnezeu sa-l miluiasca pentru rugaciunile tale. Izbaveste-l de toata ispita cea trupeasca si sufleteasca, curateste-l, tamaduieste-l, intarește-l si sanatate deplina daruieste-i.
Toate Puterile Ceresti, Sfintilor Martiri Români, Preacuviosilor parinti ai nostri, impreuna cu toti sfintii, rugati-va lui Dumnezeu sa miluiasca si sa mantuiasca pe Duhovnicul meu (numele) pentru rugaciunile voastre.
Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ne si ne mantuieste pe noi! Amin
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Rugaciune pentru parintele Duhovnic
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cod HTML pentru Flashscore

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tânărul Ortodox :: Ortodoxie :: Rugăciuni-
Mergi direct la: