Comunitatea tinerilor ortodocşi

AcasaCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Pravila Sf. Serafim de Sarov

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Gheorghe
Admin

Data de înscriere : 18/10/2011
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Pravila Sf. Serafim de Sarov   Sam Oct 29, 2011 3:13 am

Ok.. o pravila de inceput, pentru crestini tineri, accesibila si simpla.. dar foarte buna.. cea a Sf. Serafim de Sarov..

* Tatal Nostru.. (de 3 ori).
* Catre Maica Domnului: „Născătoare de Dumnezeu, Fecioară, bucură-te! Ceea ce eşti plină de har, Marie, Domnul este cu Tine, Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui Tău, căci ai născut pe Mântuitorul sufletelor noastre”(tot de trei ori).
* Simbolul Credintei - Crezul (o data)

Apoi pana la pranz se spune rugaciunea inimii: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine păcătosul!" iar daca nu ai timp sa ai mereu in gand "Doamne miluieste!"

La pranz se spune din nou randuiala:
* Catre Maica Domnului: „Născătoare de Dumnezeu, Fecioară, bucură-te! Ceea ce eşti plină de har, Marie, Domnul este cu Tine, Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui Tău, căci ai născut pe Mântuitorul sufletelor noastre”(tot de trei ori).

Apoi pana seara spune: „Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine, păcătosul”

Iar inainte sa te culci spune inca o data:

Fa semnul Sf. Cruci si adormi in minte cu rugaciunea ,,Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine păcătosul!"

Mai multe despre Sf Serafim de Sarov puteti citi aici: http://tanarulortodox.wikiforum.ro/t6-sfantul-serafim-de-sarov#6
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Pravila Sf. Serafim de Sarov
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tânărul Ortodox :: Ortodoxie :: Pravile de rugăciune-
Mergi direct la: